úterý 25. srpna 2009

Oprava kohoutkové vodovodní baterie


Úvodem
Většina starších kohoutkových vodovodních baterií má ventilovou vložku, která se posouvá v závislosti na otáčení kohoutkem. Gumové těsnění na spodní straně ventilové vložky doléhá na sedlo v těle vodovodní baterie a uzavírá tak průtok vody. Jestliže se těsnění nebo sedlo opotřebuje, dojde k netěsnosti a voda začne z vodovodní baterie kapat, respektive, začne kapat z ramínka baterie.

Jestliže kape voda od spodku vodovodní baterie nebo z rukojeti, pak je nejspíše opotřebovaný o-kroužek na ventilu a je třeba jej vyměnit.

Pořízení náhradních dílů
Sada pro opravu kohoutkových vodovodních baterií obsahuje většinou kompletní set o-kroužků a těsnění potřebných k výměně. Aby jste si byli úplně jistí, že máte těsnění správné velikosti, vezměte si ventilovou vložku s sebou k prodejci, kde budete náhradní těsnění kupovat.
Jestliže je však vložka ventilu již příliš opotřebovaná, prostá výměna těsnění nepostačí. V tomto případě je třeba vyměnit celou ventilovou vložku za novou, v ideálním případě pořídit novou moderní vodovodní baterii.

Kontrolní seznam:

Čas nutný k opravě
- méně než hodina ve většině případů

Nářadí
- šroubováky, stavitelný klíč, může být potřebný ruční stahovák, klíč na sedlo ventilové vložky a fréza na sedlo ventilové vložky

Dovednosti
- umět zastavit hlavní uzávěr vody, rozmontovat vodovodní baterii, instalovat drobné součásti

Příprava
- zastavit hlavní přívod vody, vložit zátku do výlevky umyvadla, přikrýt umyvadlo hadříkem

Náhradní díly
- gumové těsnění, o-kroužky, silikonovou vazelinu, teflonovou pásku
(u starší vodovodní baterie je potřebná teflonová páska k utěsnění prostoru nad ventilovou vložkou; u novějších modelů tuto funkci přebírá o-kroužek)

Krok 1
Zastavte hlavní přívod vody a otevřete kohoutky ventilů aby mohla vytéct voda z vedení. Sejměte krytku kohoutku, vyšroubujte jistící šroubek a sejměte kohoutek. Jestliže je kohoutek ,,zamrznutý,, na baterii, pokuste se jej sejmout za pomoci kývání ze strany na stranu. Jestliže nepomůže kývání (přiměřenou silou) kohoutkem, použijte ruční stahovák. Upevněte táhla stahováku pod kohoutek a pomalu stáhněte kohoutek z vršku.


Krok 2
Vyšroubujte ventilovou vložku z vodovodní baterie.


Krok 3
Jestliže kape voda z ramínka vodovodní baterie, když je kohoutek v uzavřeném stavu, je nejspíše třeba vyměnit gumové těsnění na spodku ventilové vložky. Vyšroubujte úchytný šroubek a vyměňte těsnění za nové identických rozměrů. Pokud tato výměna nepomůže, nebo pokud se těsnění znovu opotřebuje za nezvykle krátkou dobu, vyměňte sedlo vodovodní baterie.


Krok 4
Jestliže voda prosakuje pod kohoutkem vodovodní baterie a nekape z ramínka, pak vyměňte o-kroužek ventilové vložky. Sejměte stávající o-kroužek z vložky za pomoci nože nebo menšího šroubováku. Namažte nový o-kroužek silikonovou vazelinou a nasuňte na ventilovou vložku vodovodní baterie.


Krok 5
Jestliže je sedlo pro ventil poškozené, vyjměte jej speciálním klíčem a instalujte nové stejných rozměrů. Jestliže nemůžete sedlo vyjmout, můžete se pokusit jej vyrovnat frézou na sedla vodovodních baterií.
Při frézování držte frézu ve stabilní kolmé poloze vůči vodovodní baterii, jinak můžete nadělat více škody než užitku. Sedlo by po skončení frézování mělo být hladké a rovné.


Krok 6
Instalujte ventilovou vložku a kohoutek zpět na vodovodní baterii a otevřete hlavní uzávěr vody.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.